Jakim sposobem wyceniać produkty w magazynie

Jakim sposobem wyceniać produkty w magazynie

Zobacz najpopularniejsze metody wyceny produktów w magazynie - FIFO, LIFO, FEFO, LOFO i HIFO na czym polegają i które lepiej wybrać.

 1. Najpopularniejsze metody wyceny zapasów i ich rozchodu
  1. Metoda FIFO – na czym polega?
   1. Dlaczego warto wybrać metodę FIFO?
   2. Wyliczenie kosztu zbytych towarów – FIFO
  2. Metoda LIFO – na czym polega?
   1. Kiedy warto wybrać metodę LIFO?
 2. Inne metody wyceny zapasów i ich rozchodu
  1. Metoda FEFO – na czym polega?
  2. Metoda LOFO – na czym polega?
  3. Metoda HIFO – na czym polega?
 3. Jaką metodę wybrać dla produktów nieposiadających daty przydatności do spożycia?
 4. Jakie metody kolejkowania obsługuje program magazynowy?
 5. Jakie cechy ma dobry program do magazynu?

Prowadzenie magazynu to niezwykle odpowiedzialne zajęcie, zwłaszcza dziś, kiedy ceny zakupów większości materiałów i surowców wciąż rosną, zwiększając przy tym znacznie koszty produkcji. To jeden z powodów, dla których warto pochylić się nad wyborem najlepszej dla Twojej firmy metody wyceny zgromadzonych w magazynie zapasów. FIFO, LIFO, FEFO, LOFO i HIFO brzmią jak imiona kreskówkowych szczeniaków, jednak… Prowadzenie firmy w Polsce to nie bajka i warto wiedzieć, co tak naprawdę znaczą te skróty. W końcu zmniejszenie strat i zwiększenie tempa realizacji zleceń to coś, na czym wszystkim nam zależy.

Najpopularniejsze metody wyceny zapasów i ich rozchodu

Metoda FIFO – na czym polega?

FIFO (First In First Out) – dosłownie – „Pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Inne nazwy metody FIFO to także: metoda kolejki oraz metoda ceny najwcześniejszej. Zgodnie z FIFO produkty, które jako pierwsze zostały wyprodukowane, jako pierwsze powinny być sprzedawane/ zużywane/ zbywane itp.

Metodę FIFO często wykorzystuje się do wyceny i rozchodu aktywów.

Dlaczego warto wybrać metodę FIFO?

Metoda FIFO jest dobrze znana większości z nas. Zgodnie z nią niesprzedane produkty znajdujące się na magazynie zostały przyjęte nań niedawno, a więc stosowanie FIFO pozwala nam operować towarami odzwierciedlającymi aktualną ich wartość rynkową. Co za tym idzie, eliminujemy ewentualne straty finansowe.

Wyliczenie kosztu zbytych towarów – FIFO

Aby wyliczyć koszt zbytych towarów zgodnie z metodą FIFO należy cenę jednostkową towaru pomnożyć przez liczbę zbytych zapasów.

Metoda LIFO – na czym polega?

LIFO (Last In First Out) – dosłownie – „Ostatnie weszło, pierwsze wyszło” nazywane jest także metodą najpóźniejszej dostawy. Zgodnie z LIFO księguje się od ostatniej jednostki towaru przyjętej na magazyn.

Metodę LIFO często wykorzystuje się do wyceny i rozchodu aktywów.

Kiedy warto wybrać metodę LIFO?

Metodę LIFO warto wybrać, jeśli:

 • Magazynujesz bardzo duże ilości towarów
 • Magazynujesz towary wielkogabarytowe
 • Magazynujesz towary z długą datą przydatności lub bez niej
 • Inflacja jest na wysokim poziomie

W przypadku wzrostu cen, rozważ wybór metody LIFO. Jeśli wzrost cen Twoich surowców oraz koszty wytworzenia produktów będą się utrzymywać, zapytaj swojego księgowego o… ulgę podatkową. Pamiętaj, metoda LIFO może skutkować także zaniżeniem wartości Twojego magazynu.

Inne metody wyceny zapasów i ich rozchodu

Metoda FEFO – na czym polega?

Metoda FEFO (First Expired First Out) – „Pierwsze straciło ważność, pierwsze wyszło”. Metodę tę stosuje się głównie w magazynach przechowujących produkty świeże oraz z określonym terminem przydatności do spożycia. Zgodnie z FEFO jako pierwsze z magazynu wyjdą te produkty, którym najszybciej kończy się data przydatności do spożycia. Z FEFO więc będziesz mieć do czynienia tam, gdzie są m.in. leki czy żywność.

Metoda LOFO – na czym polega?

Metoda LOFO (Lowest In, First Out) – „Najtaniej kupione, pierwsze wyszło”. Zgodnie z metodą LOFO w pierwszej kolejności z magazynu wychodzą towary o najniższej wartości. Im wyższa wartość towaru, tym dłużej będzie na magazynie.

Metoda HIFO – na czym polega?

Metoda HIFO (Highest In, First Out) – dosłownie „Najdrożej kupione, pierwsze wyszło”. Zgodnie z tą metodą najpierw sprzedawane są najdroższe towary. Kto stosuje HIFO? Głownie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Jaką metodę wybrać dla produktów nieposiadających daty przydatności do spożycia?

W przypadku produktów nieposiadających daty przydatności do spożycia najczęściej wybiera się metodę FIFO. Uznaje się ją bowiem za obiektywną metodę wyceny posiadanych zapasów.

Jakie metody kolejkowania obsługuje program magazynowy?

Dobry i łatwy w obsłudze program do magazynu obsłuży m.in. metodę FIFO, LIFO i inne. Pamiętaj, że aplikacja ma być funkcjonalnym narzędziem, które usprawni Twoją pracę. Prowadzenie gospodarki magazynowej nie jest czarna magią, wystarczy mieć odpowiednie narzędzia.

Jakie cechy ma dobry program do magazynu?

Poza możliwością wyboru metody kolejkowania, ważne, aby program do zarządzania magazynem:

 • Pozwalał na wykonanie inwentaryzacji i spisu z natury
 • Obsługiwał dokumenty magazynowe, m.in. PZ, WZ, MM, RW i inne
 • Umożliwiał prowadzenie wielu magazynów, w tym walutowych
 • Obsługiwał wiele cenników, a także rabaty i marże.

Wybór metody kolejkowania warto skonsultować z rozliczającym Twoją firmę biurem księgowym. Weźcie pod uwagę rodzaj przechowywanych towarów, sytuację na rynku, wielkość magazynu, tempo wymiany towarów w magazynie, a następnie wybierzcie abcMagazynu, mpFaktura czy mpFirma.

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Udostępnij